Dartmouth College Fund Committee Members Emeriti

Gershen M. Abraham ’58 
Joseph S. Ackley ’03 
Merle Adelman ’80 
James R. Adler ’60 
Mark R. Alperin ’80 
Karen L. Alston, Ph.D. ’80 
Carl H. Amon III ’65 
Patricia Jen Arndt ’97 
Henry E. Atwood 1913 *† 
Karen Avenoso ’88 *
David G. Bailey ’72 
Lawrence B. Bailey, Esq. ’63 
Emily P. Bakemeier ’82 
Marian Zischke Baldauf ’84 
Richard D. Barker ’54 
William G. Barker Jr. ’54 *
Stanley Barr ’44 *
Donna L. Bascom ’73 
Roger R. Baumann ’83
Richard I. Beattie ’61 
Wendy Becker ’87 
Robert V. Berry ’54 *
James L. Bildner ’75 
Cynthia G. Biondi ’80 †
Michael J. Biondi, Esq. ’79 *†
Leon D. Black ’73 
Steven D. Blecher ’64 
Thomas A. Blumberg ’55 
William R. Bogardus ’67 
Russell A. Boss ’61 †
Robinson Bosworth, Jr. ’37 *†
Robert D. Brace ’52 †
Leslie Embs Bradford ’77 
Cherise Glick Bransfield ’88 
William J. Breed ’52 * 
Robert L. Bucher, II ’64 
R. William Burgess Jr. ’81 
Trevor R. Burgess ’94 
Walter Burke ’44 
Robert M. Bysshe ’63 
Karen McKeel Calby ’81 
Mark F. Caron ’85 
William H. Carpenter ’50 
Cecily M. Carson ’95 
Amy Cammann Cholnoky ’77 
Adriana McGrath Clancy ’95 
Caroline E. Coggeshall ’80 
Allen V. Collins ’53 †
Wylie A. Collins ’83 
Betsey S. Cox-Buteau, Ph.D. ’77 
John William Craig ’44 *
Judith Burrows Csatari ’76 
Sabin Danziger ’64 
Joshua A. Davis ’27 *† 
Barbara Dau ’78 
Elizabeth Deming Dauten ’79 †
Kent P. Dauten ’77 †
John D. Dodd ’22 *†
Douglas A. Donahue Jr. ’73 
Mary S. Donovan, Esq. ’74 
Charles E. Dorkey, III, Esq. ’70 
Robert N. Downey ’58 
Donald L. Drakeman, Ph.D. ’75
David Edelson ’81 
Sumner B. Emerson ’17 *† 
John S. Engelman ’68 
Peggy Epstein Tanner ’79 
R. Bradford Evans ’64 
Peter M. Fahey ’68 †
Beth Winnick Falcone ’83 
Michael L. Falcone ’83 
Robert D. Fanger ’55 
Robert O. Fernald ’36 *
Susan M. Finegan ’85 
Wallace L. Ford II ’70 
Karen C. Francis-DeGolia ’84 
Hugh R. Frater ’77 
Robert M. Freeman ’64 
Thomas A. Good ’64
Kyle Gore ’84 
Lane W. Goss ’55 *
P. Burton Gray ’79 
Stephen D. Gray ’75 
Charles E. Haldeman Jr. ’70 
John P. Hall, Jr. ’57 
Jacques Harlow ’50 
Ronald G. Harris ’71 
Catherine Griffiths Harrison ’90 
Philip D. Harrison ’89 
John H. Hatheway ’48 *
Glenn S. Havlicek ’81 
Elizabeth Hawkanson Ribera '94 
Carrie M. Heinonen ’91 
William W. Helman IV ’80 
Kenneth M. Henderson ’16 *†
Claudia A. Henrion, Ph.D. ’82 
Arthur R. Hills ’41 *
Michael E. Hjerpe ’83 
David C. Hodgson ’78 
Richard A. Holton ’18 *†
Charles H. Hood ’51 †
Harvey P. Hood ’18 *†
John W. Hosmer, Jr. ’65 *
Fred A. Howland ’87 *†
Caroline B. Hribar ’00 
John W. Hubbell ’21 *†
William S. Hughes ’01 
Colin P. Hunt ’55 
Andre A. Hunter ’83 
Kelly Fowler Hunter ’83 
Joel Z. Hyatt ’72 
Elissa Von Heill Hylton ’78 
James H. Ingersoll ’42 *
Peter Jaffe ’59 
Susan McLaughlin Jangro ’81 
Alistair Jessiman ’79 
Laura W. Jessiman ’80 *
Kenneth E. Johansen ’60 
George W. Johnston ’57 
John T. Kaplan ’82 
Jeremy L. Katz ’95 
Dan Katzir ’86 
James C. Katzman ’89 
Anne-Marie Weldon Keane ’88 
Reverend Preston T. Kelsey, II ’58 
Otho E. Kerr III ’79 
James J. Kershaw III ’89 *
Mary Cleary Kiely ’79 
Yoo Jin Kim ’92 
Richard H. Kimball ’78 
Edward W. Knight ’87 *† 
James T. Knight ’76 
Eugene H. Kohn ’60 
John L. Kornet, Jr. ’67 
Charles R. Kreter ’78
John L. Kubacki ’63 

Stephan P. Lanfer ’66 
Kenneth W. Lang ’88 
Sigurd S. Larmon 1914 *† 
Mike Lazar ’91 
Ronald H. Lazar ’53
Jonathan Lazarow ’05 
Ralph Lazarus ’35 *†
Joel A. Leavitt ’50
Elizabeth Leggat ’82
John E. Leggat ’45 *
Frederic H. Leggett 1898 *† 
Martin V. Lempres ’84
Marc A. Lewinstein, Esq. ’98
Kimberly L. Lewis ’90 
Daniel F. Linsalata ’07 
Gemma M. Lockhart ’79 
Richard D. Lombard ’53 *†
Jane E. G. Lonnquist ’88
Ellie Loughlin ’89
Phil Loughlin ’89
Gary L. Love ’76 
David C. Lowenstein ’67 
Martin A. Lower ’60 *
Robert E. Lundquist ’69 
John F. MacGovern ’80 
Barry L. MacLean ’60 
Grace Macomber Bird ’81 
Anthony J. Magro ’76 
Sadiq A. Malik ’00 
Stephen F. Mandel ’52 *†
Steve Mandel ’78 
Kenneth J. Marable, LUTCF ’74 
W. Thomas Margetts ’59 
John R. Mason 1915 *† 
Joseph D. Mathewson ’55 
Richard E. Mayberry ’44 *
Michael R. McClintock ’80 *
Norman E. McCulloch, Jr. ’50 †
Clarence G. McDavitt 1900 *†
Arthur McGinnes ’64 †
A. Donald McKibbin, Jr., D.M.D. ’73 
Alane Bertsche McNulty ’86
Lizanne Galbreath Megrue ’79 
Bruce D. Miller ’74 †
Maynard R. Miller Jr. ’69 *
William J. Minsch 1907*† 
Pamela Lang Moeller ’92 
Charles F. Moore, Jr. ’25 *†
Charles F. Moore, IV ’87 
George M. Morris 1911 *†
John C. Morris ’80 †
William G. Morton ’28 *†
John M. Moscarino ’82 
Marcus Motroni ’95 Tu’00
Allan F. Munro ’59 
David P. Murgio ’93 
William H. Neukom ’64 
John C. Nicholson ’82 
Christopher J. Niehaus ’81 
Joseph M. Niehaus ’85 
Sandra Morton Niles ’90 
Sherri C. Oberg ’82
Daniel W. Offit ’90
Don O’Neill ’61 
Samuel D. Ostrow ’67 
Richard M. Page ’54 
Michael C. Palitz ’80 
Robert J. Pansegrau ’70 
Ernest C. Parizeau ’79 
Thomas E. Peisch, Esq. ’70 
Christopher S. Pfaff ’74 
David A. Philhower ’79 
Robert Poet ’46 *
Barbara L. Portman 
Joel B. Portugal ’58 †
John J. Preotle Jr. ’68 
Allan L. Priddy 1915 *† 
Walter D. Pugh ’56 *
Raymond J. Rasenberger ’49 †
Bruce V. Rauner ’78 
Charles C. Reilly ’53 
Mary Thomson Renner ’82 
Joshua A. Rich, V ’62 
William P. Rich ’68 
Craig G. J. Robelen ’71 
Frederick A. Roesch ’60 
Steve Roth ’62 
John S. Russell, Jr. ’38 *
Georgina Tugwell Russo ’77 
Thomas A. Russo ’77 
Irving Sager ’35 
Mikael Salovaara ’75 
Amanda R. Salzhauer ’93 
Michael Salzhauer ’84 
Kimberley Sanderson-Hutfilz ’96
George Sarner ’53 
Ralph L. Sautter ’55 
Vikrant Sawhney ’92 
Donald F. Sawyer ’21 *†
Matthew E. Schmitz ’90 
John C. Shapleigh ’71
Norris Siert ’63 
Diane Granzow Simpson ’77 
Barry D. Smith, M.D. ’59 
David P. Spalding ’76 
Robert M. Spence ’66 
John P. Stearns ’49 
Frederick H. Stephens, Jr. ’53 †
John C. Sterling 1911 *†
George S. Stone, C.L.U. ’79 
Thomas W. Streeter 1904 *†
Gilbert R. Tanis ’38 *
Jack E. Thomas ’74 
Peter C. Thompson ’55 *
Rupert C. Thompson, Jr. ’28 *†
Robert L. Thurer, M.D. ’67 
Salvatore A. Tiano ’88 
John C. Trimble ’58 
Raymond F. Truncellito ’49 
Nicholas L. Turkevich ’40 *
Jennifer L. Tutak ’02 
Thomas L. Tyler ’54 
Tracy L. Van Dorpe ’98 
Kristin A. Veley ’00 
Geoffrey Vitt ’04
Catherine Marlette Waddell ’75 
Kristen von Summer Waldorf ’89 
Mark D. Waterhouse, CEcD ’68 
Ellen J. Remsen Webb ’80 
D. Reed Webster ’83 
William O. Webster Jr., C.F.P. ’65 
Curtis R. Welling ’71 
Frederick B. Whittemore ’53 
Roger C. Wilde ’21 *†
Elizabeth K. Winterbottom ’91
Ginny Wise ’87 
Thomas W. Wolf ’71 
Thomas W. Wood ’75 
Wendy Gruenberg Wray ’92 
Charles J. Zimmerman ’23 *†
Peter H. Zischke ’52 *

* indicates deceased
† indicates former chair of DCFC